İngiltere Göçmen Başvurusu

Göçmen Başvurusu

İngiltere ‘de Göçmen Programı

HSMP (Yüksek Nitelikli Göçmen Programı) İngiltere
Yüksek nitelikli kişilerin İngiltere’de yaşamaları ve kendi alanları ile ilgili işlerde çalışabilmeleri için 28 Ocak 2002 tarihinde yeni bir göçmenlik programı olarak İngiltere göçmenlik yasalarına ek düzenleme yapıldı. Amaç yüksek nitelikli kişilerin İngiltere’de yaşamaları ve çalışmalarını sağlamak ve dolayısı ile ekonomiye katkı sağlamayı amaçlar.

Program çok kısa zamanda amaçlanan hedeflere ulaştı. İlk zamanlarda deneme amacıyla 1 yıllık sınırlı bir süre için uygulanan program, sağlanan başarı sonucu Ocak 2003’te sürekli hale getirildi.

İngiltere daha çok sayıda kalifiye göçmene ihtiyaç duyulduğunu öne sürerek, HSMP programına başvurularda Ekim 2003 itibarıyla daha fazla kolaylıklar getirdi. Örneğin 75 olan puan barajı 65’e düşürüldü, eş/partner puanı ile adaya ek 10 puan kazanma şansı getirildi, genç adayların şartları kolaylaştırıldı ve ek olarak 28 yaşından küçük başvuruculara 5 ek puan verildi.

HSMP’deki kolaylıklarla başvuru sayısında hiç kimsenin beklemediği bir patlamalar meydana geldi. Ekim 2004‘e kadar geçen 34 aylık sürede toplam 13000 aday başvururken, 31 Ekim 2004‘ten sonraki puanlama sistemi ile başvuran adayların sayısı 20 binler civarında seyiretti. Bu sonuçlardan herkes memnun kaldı ve, HSMP sistemindeki başvurular katlandı katlandı ve bugüne kadar geldi. Ancak yoğun talep patlamaları meydana geldiğinden 31 Ekim 2004‘te 1 hafta süren işlemler, şu anda 28 haftaya kadar uzamaktadır.

İngiltere’ye prestijli bir program ile göçmen olarak gitmek isteyenler için 28 haftalık bekleme süresi, diğer ülkelerin göçmenlik programlarına göre halen çok düşük kalmaktadır. Örnek olarak, Avustralya ve Kanada’nın göçmenlik vizesi işlemlerinde bekleme süresi 120 haftaya kadar sürebilmektedir.

Neden HSMP?
HSMP ile İngiltere’de, kendi alanınızla ilgili bir işte çalışabilir veya kendi işinizi kurabilir veya hem kendi işinizi kurup hem de bir başkası adına çalışabilirsiniz. Bu programla, eşinizi veya beraber yaşadığınız partner’inizi ve 18 yaşından küçük çocuklarınızı İngiltere’ye getirebilirsiniz. Çocuklarınız, devlet okullarında ücretsiz eğitim alırken, eşiniz veya partneriniz, istediği bir işe girip çalışabilir.

İngiltere’de tüm sağlık giderleriniz NHS kapsamında ücretsizdir.

HSMP kalite ve prestiji önde tutan bir programdır. Vize işlemleriniz kolay gerçekleşir. Diğer göçmen programlarına göre daha fazla saygı görürsünüz.

HSMP Vizesi
HSMP programı ile size ve beraberinizdeki eş ve çocuklarınıza ilk etapta 12 aylık vize verilir. Bu vizeyi süresinin bitmesine 60 gün kala aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz koşuluyla 3 yıl daha uzatabilirsiniz:

– İngiltere’deki ilk 1 yılınızda kamu fonlarına yük olmamalı, tamamen kendi ayaklarınız üzerinde durmalısınız.- Devletten ve yardım kurumlarından yardım alamazsınız.- Kanunlara ve kurallara saygılı olmalısınız. Hapis cezası veya ağır para cezası gerektiren bir suç işlerseniz, ingiltere oturum vizenizi uzatamazsınız.- İlk 12 aylık bu süreçte ekonomik olarak aktif olmalı, kendinize bir iş bulmalı veya bir iş bulmak için çaba gösterdiğinizi ispatlamalısınız.

Yukarıdaki koşulları sağlamanız durumunda vizeniz 3 yıl daha uzatılır.

Süresiz Oturum
HSMP’de ilk 1 yıllık daha sonra ise 3 yıllık ingiltere oturum vizesi verilir. Toplam 4 yıl yapan bu geçici ingiltere oturum vizesi sonunda, aşağıdaki kurallara uyduğunuzu ispatlamanız durumunda size süresiz (indefinite) ingiltere oturum vizesi ve bir yıl sonra da ingiltere vatandaşlığı alma hakkı verilir.

– İngiltere’deki bu süreç boyunca kamu fonlarına yük olunmamalı, devletten yardım alınmamalı kesinlikle.

– Kanunlara ve kurallara uymalısınız. Hapis cezası veya ağır para cezası gerektiren bir suç işlememiş olmalısınız.- Bu süre zarfında ekonomik olarak aktif olmalı ve gelir elde etmeye başlamış olmalısınız.

Vatandaşlık Hakkı
İngiltere’de yasal olarak 5 yıl kalan herkes gibi HSMP ile ülkeye göçmen olarak gelen kişiler de Büyük Britanya Vatandaşlığına hak kazanırlar.

Daha fazla bilgi için bizi aramakta tereddüt etmeyiniz lütfen.